Spożywanie narkotyków w upalne dni jest szczególnie ryzykowne. Jedno z badań wykazało, że w wysokich temperaturach dochodzi do większej liczby zgonów związanych z narkotykami, w których rolę odgrywa kokaina.
Jest lato. Wiele osób uczestniczy obecnie w festiwalach lub open air’ach na świeżym powietrzu, gdzie w upalnych letnich temperaturach już w ciągu dnia bawią się w rytm muzyki. Zdarza się również, że uczestnicy takich imprez muzycznych zażywają narkotyki. Jednak połączenie zażywania narkotyków i upałów może mieć niebezpieczne konsekwencje, jak sugerują badania przeprowadzone w Kanadzie.
Zespół badawczy na czele z Sarah Henderson porównał liczbę zgonów związanych z narkotykami w chłodniejsze i cieplejsze letnie dni. Skupiono się na kokainie, amfetaminie i opioidach. Za bazę przyjęto dane z kanadyjskiego rejestru zgonów z lat 1998-2017.
Więcej Zgonów Narkotykowych Od Wzrostu Temperatury o 10 Stopni Celsjusza
W tym okresie odnotowano 4 987 zgonów związanych z kokainą, amfetaminą lub opioidami. Średnia wieku zmarłych wynosiła 43 lata, z czego około trzy czwarte stanowili mężczyźni.
Zespół badawczy wykazał, że krótkotrwałemu wzrostowi temperatury o 10 stopni Celsjusza w ciągu dwóch dni towarzyszyła zwiększona śmiertelność. Związek ten był najsilniejszy w przypadku zgonów spowodowanych zażywaniem kokainy lub połączeniem kokainy, amfetaminy i opioidów. Z kolei w przypadku zgonów spowodowanych samą amfetaminą lub opioidami nie zaobserwowano wyraźnego wzrostu temperatury.
Wcześniejsze badanie z 2011 roku wykazało również, że ryzyko zgonu związane z kokainą wzrasta w wysokich temperaturach. Okazało się, że liczba zgonów związanych z kokainą znacznie wzrosła od temperatury wynoszącej 24°C.
Konsumenci Stają Się Bardziej Tolerancyjni Na Sygnały Ostrzegawcze Ciała
Inne kanadyjskie badanie z 2017 roku wykazało, że ryzyko śmierci nawet się podwoiło w przypadku temperatur powyżej 30 stopni. Dyrektor badań Nathalie Auger i jej zespół oceniają, że silna aktywacja neuroprzekaźnika dopaminy jest prawdopodobnie odpowiedzialna za śmiertelne działanie kokainy. Dopamina nie tylko zapewnia dobre samopoczucie, ale także bierze udział w regulacji temperatury ciała. Wydaje się, że nie działa ona optymalnie pod wpływem kokainy.
Ponadto konsumenci stają się bardziej tolerancyjni na sygnały ostrzegawcze swojego ciała, przy czym upał przestaje być nieprzyjemny. W połączeniu te dwa aspekty mogą prowadzić do silnego przegrzania ciała. Terminem technicznym jest hipertermia. Hipertermia jest niebezpieczna, ponieważ w ekstremalnie wysokich temperaturach ciała białko mięśni rozpuszcza się. Może to prowadzić do niewydolności nerek lub niewydolności wielonarządowej.
Sarah Henderson i jej zespół ostrzegają, że w przyszłości okresy upałów będą się nasilać w związku ze zmianami klimatu. Osoby zażywające narkotyki powinny mieć świadomość, że ryzyko niebezpiecznego przedawkowania jest szczególnie wysokie w upalne dni.