Nagły Atak Serca Po Zażyciu Amfetaminy i Paleniu Tytoniu

Młodzi ludzie również mogą dostać zawału serca. Lata palenia i zażywania amfetaminy prawie kosztowały życie 28-latka.

Można powiedzieć, że miał szczęście w nieszczęściu. Nagle, wczesnym rankiem, 28-latek poczuł silny ból w klatce piersiowej. Potem dostał duszności i wymiotował. Przyjaciel, który był świadkiem ataku, natychmiast zabrał go do szpitala.

Jak opisuje zespół lekarzy z Arabii Saudyjskiej na czele z autorem badań, Ahmedem Alzeerem, 28-latek po dotarciu do szpitala sprawiał wrażenie zdrowego i nie odczuwał żadnych dolegliwości. Siedem minut później sytuacja się zmieniła.

Zawał Serca Spowodowany Zamknięciem Naczynia Wieńcowego

Podczas gdy rejestrowano jego aktywność serca za pomocą EKG, nagle stracił przytomność. EKG wykazało tylko migotanie komór. Są to chaotyczne skurcze mięśnia sercowego, które nie utrzymują krążenia i są śmiertelne, chyba że natychmiast zostanie podjęta akcja ratunkowa. Personel medyczny rozpoczął natychmiastową reanimację. Po trzech elektrowstrząsach z defibrylatora i zastrzyku, jego serce zaczęło regularnie bić.

Badanie rentgenowskie ujawniło przyczynę zawału serca: duże naczynie wieńcowe było zatkane. Za pomocą cewnika i umieszczenia stentu, rurowej siatki drucianej, udało się rozszerzyć naczynie i usunąć zator. Pięć dni później pacjent został wypisany ze szpitala.

Palenie Tytoniu i Zażywanie Amfetaminy Były Prawdopodobną Przyczyną Zawału Serca

Zespół medyczny opublikował ten przypadek w specjalistycznym czasopiśmie, ponieważ zawał serca jest rzadki u tak młodych ludzi. Jako powód podają zażywanie narkotyków przez 28-latka. Przez 14 lat palił dwie paczki papierosów dziennie. Przyznał się również do zażywania amfetaminy. Test na obecność amfetaminy w jego organizmie również wyszedł pozytywnie.

Wiadomo, że zarówno palenie tytoniu, jak i amfetaminy są szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego. Obie te substancje przyczyniają się do zwapnienia naczyń krwionośnych, z których mogą powstawać tzw. płytki miażdżycowe. Jeśli dotrą do serca, mogą zamknąć ważne naczynia sercowe i wywołać atak serca.

W związku z tym pacjentowi stanowczo zalecono zaprzestanie palenia oraz przyjmowania amfetaminy. Nie wiadomo, czy pacjent zastosował się do tych zaleceń, ponieważ nie pojawił się na dalszych badaniach w szpitalu.

Zespół medyczny szczególnie podkreśla jego początkowo niepozorny stan po przybyciu do szpitala. Nic nie wskazywało na atak serca lub zażywanie amfetaminy w tamtym czasie. Jednak kilka minut później 28-latek zmarłby, gdyby nie natychmiastowa reakcja i reanimacja. Na szczęście był już w szpitalu.

Źródło:

Alzeer, A. A, Suliman, I., Altamimi, M., Alshudukhi, A. M., Alzeer, A. A. & Alwasidi, E. O. (2023). Acute Myocardial Infarction Associated With Amphetamine Use and Smoking in a Young Healthy Individual. Cureus, 15(12), e50323. DOI: 10.7759/cureus.50323

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.