Nowe badanie pokazuje, że mózgi młodych dorosłych, którzy regularnie zażywają konopie indyjskie, wydają się być inaczej połączone niż mózgi osób abstynenckich.
Aby w dużym mieście szybko dostać się z punktu A do B, potrzebna jest dobra i sprawna sieć dróg. Podobnie dzieje się w ludzkim mózgu. Różne obszary mózgu odpowiadają za różne funkcje, niektóre za pamięć, inne za logiczne myślenie. Dobre połączenie ze sobą tych obszarów jest ważne, aby informacje mogły być szybko transportowane z jednego punktu do drugiego.
Naukowcy z Chin przyjrzeli się bliżej sieciom mózgowym, badając, czy osoby regularnie zażywające konopie indyjskie różnią się od osób abstynenckich.
W tym celu zbadano korę mózgową 42 młodych dorosłych, wykorzystując technikę obrazowania zwaną rezonansem magnetycznym (MRI). Dzięki tej metodzie można uwidocznić połączenia między obszarami mózgu. Około połowa uczestników zażywała marihuanę ponad 10 dni w miesiącu przez co najmniej dwa lata, podczas gdy druga połowa nie paliła. Około trzy lata później ich mózgi zostały ponownie „prześwietlone”.
Obszary Mózgu Osób Zażywających Konopie Indyjskie Są Mniej Efektywnie Połączone
W zależności od stanu konsumpcji, wyniki wykazały znaczne różnice w połączeniach mózgowych. U osób, które regularnie zażywały konopie indyjskie, połączenie obszarów mózgu całej kory mózgowej było mniej skuteczne.
W porównaniu z siecią dróg oznacza to, że samochody będą przemieszczać się z jednego punktu do drugiego wolniej lub trudniej. Pewne różnice w tworzeniu sieci między poszczególnymi obszarami zaobserwowano również w badaniach skanu mózgu, które przeprowadzono ponownie trzy lata później.
Kora mózgowa jest siedzibą naszej świadomości i jest ważna dla złożonych zdolności, takich jak krytyczne myślenie. Nieefektywna sieć może zatem utrudniać koncentrację lub uczenie się nowych rzeczy. Może to mieć również wpływ na zdolność do rozwiązywania złożonych zadań.
Potencjalny Wpływ Na Rozwój Mózgu
W badaniu nie zbadano jednak, czy tak jest. Nie można również stwierdzić, czy palenie jest rzeczywiście przyczyną tych różnic, czy też istniały one przed rozpoczęciem zażywania konopi indyjskich. W tym celu, zdaniem zespołu autorów, konieczne są dalsze badania.
Jednak wiadomo, że rozwój mózgu jest zakończony dopiero w wieku 25 lat. Jeśli młodzi ludzie regularnie spożywają marihuanę należy założyć, że aktywny składnik konopi THC ma niekorzystny wpływ na rozwój mózgu, a także zmniejsza wydajność mózgu.
Źródła:
Xu, H., Li, J., Huang, H., Yin, B. & Li, D.-D. (2024). Abnormal developmental of structural covariance networks in young adults with heavy cannabis use: a 3-year follow-up study. Transl Psychiatry, 14, 45. https://doi.org/10.1038/s41398-024-02764-8
Douw, L., Schoonheim, M. M., Landi, D., Van der Meer, M. L., Geurts, J. J. G., Reijneveld, J. C., Klein, M., & Stam, C. J. (2011). Cognition is related to resting-state small-world network topology: an magnetoencephalographic study. Neuroscience, 175, 169-177. https://doi.org/10.1016/j.neuroscience.2010.11.039