Uszkodzenie Mózgu Spowodowane Mieszanym Spożywaniem Ketaminy i Alkoholu

Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że mieszane spożywanie alkoholu i ketaminy jest bardziej szkodliwe dla mózgu niż zażywanie samych narkotyków.

Mieszane zażywanie kilku substancji psychoaktywnych jest dość powszechne. Ketamina, czyli środek znieczulający, jest również wykorzystywana do celów rekreacyjnych. Jak szkodliwe jest mieszane spożycie ketaminy i alkoholu badał zespół badawczy z Brazylii. Ponieważ takie eksperymenty na ludziach byłyby etycznie niedopuszczalne, to naukowcy przeprowadzili badania na szczurach, podając im alkohol i ketaminę.

Trzydniowy Rausz Alkoholowy i Ketaminowy

Eksperymenty przeprowadzono na nastoletnich szczurach, kiedy to ich mózg jest jeszcze w fazie rozwoju. Zwierzęta podzielono na cztery grupy: przez trzy kolejne dni podawano im alkohol z ketaminą, tylko alkohol lub tylko ketaminę. Kolejna grupa służyła jako grupa kontrolna, która nie otrzymywała żadnych używek.

24 godziny po 3-dniowym odurzeniu przeprowadzono różne eksperymenty behawioralne. Następnie zespół badawczy zbadał mózgi szczurów.

Zachowanie Depresyjne i Uszkodzenie Mózgu Spowodowane Ketaminą i Alkoholem

W eksperymentach behawioralnych zauważalne były następstwa upojenia: w porównaniu z grupą kontrolną szczury pod wpływem alkoholu i ketaminy wykazywały zachowania, które wskazywały na depresyjny nastrój. Nie miało to jednak znaczenia, czy zwierzętom podawano używki pojedynczo, czy w postaci mieszaniny.

Z drugiej strony, mieszane spożycie pozostawiło wyraźniejsze ślady w mózgu: w niektórych obszarach mózgu szczurów, którym podano obie substancje, zaobserwowano większe uszkodzenia komórek. To znacznie więcej niż w przypadku spożywania samego alkoholu lub ketaminy. Takie uszkodzenia mogą mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, jak wyjaśnia kierownik badań Cinthia Cristina Menezes da Silveira i jej zespół.

Zagrożenia Dla Rozwoju Mózgu U Młodzieży

Wprawdzie nie jest jasne, czy wyniki eksperymentu na zwierzętach można przenieść jeden do jednego na ludzi. Badanie wykazało jednak, że mieszane spożywanie alkoholu i ketaminy może stanowić szczególne zagrożenie dla rozwoju mózgu u nastolatków.

Wcześniejsze badania wykazały, że częste spożywanie ketaminy wiąże się z uszkodzeniem mózgu i problemami z pęcherzem. Spożywanie alkoholu w połączeniu z ketaminą prawdopodobnie jeszcze bardziej zwiększy ryzyko dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.