W wypadkach rowerowych pod wpływem narkotyków stosunkowo często dochodzi do doznania poważnych obrażeń. Wskazuje na to badanie przeprowadzone w USA na podstawie danych z lat 2019-2020.
Kiedy 19 kwietnia 1943 roku chemik Albert Hofmann wracał rowerem do domu, z trudem dotarł tam bez szwanku. „Wszystko w moim polu widzenia kołysało się i było zniekształcone jak w krzywym zwierciadle”, napisał Hofmann w swojej książce pod tytułem „LSD – moje smutne dziecko”. Szwajcarski chemik właśnie tego dnia odkrył działanie LSD. Dlatego niektórzy ludzie obchodzą 19 kwietnia co roku jako Bicycle Day, czyli Dzień Roweru. Ale jazda na rowerze pod wpływem narkotyków może się źle skończyć, jak wynika z badań przeprowadzonych w USA.
Najczęściej Do Wypadków Dochodzi Pod Wpływem Metamfetaminy i THC
Bart Hammig i Robert Davis ocenili wszystkie wypadki rowerowe, które miały miejsce w USA w latach 2019-2020 i które wymagały leczenia na ostrym dyżurze. Zidentyfikowano ponad 11.000 przypadków, w których osoby były pod wpływem narkotyków.
Około połowa rannych stanowiły osoby między 25 a 44 rokiem życia, a 86 procent z nich stanowili mężczyźni. W 36 procentach przypadków ludzie byli pod wpływem metamfetaminy, znanej również jako Crystal meth. U 31 procent chorych stwierdzono obecność substancji czynnej z konopi indyjskich THC, a 19 procent zażywało opioidy. Reszta brała inne narkotyki. W 22 procentach przypadków wykryto również alkohol, który prawdopodobnie przyczynił się do wypadku.
Często Urazy Głowy w Wypadkach Rowerowych Pod Wpływem Narkotyków
Zdaniem naukowców osoby te stosunkowo często doznawały poważnych obrażeń. 22 procent chorych miało złamania kości, a 20 procent obrażenia wewnętrzne. 37 procent trafiło na ostry dyżur z obrażeniami głowy. Nie wiadomo, ile osób zmarło na miejscu wypadku.
Z danych uzyskanych w stacjach ratunkowych wynika, że 32 procent leczonych osób musiało zostać hospitalizowanych z powodu poważnego urazu lub wpływu narkotyków na zwolnienie. Zdaniem naukowców jest to stosunkowo wysoka wartość.
Hammig i Davis zauważają, że zapobieganie wypadkom rowerowym pod wpływem narkotyków nie jest łatwe. Wystarczająco szerokie pasy ruchu rowerowego mogłyby zmniejszyć ryzyko wypadku. Należy również podkreślić, że noszenie kasku rowerowego zmniejsza ryzyko poważnego urazu głowy. Naukowcy uważają jednak, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat okoliczności, które przyczyniają się do wypadków rowerowych pod wpływem narkotyków.
Jeżeli jesteś pod wpływem narkotyków, pamiętaj, że jazda na rowerze jest ryzykowna i może prowadzić do poważnych obrażeń. Wcześniejsze badanie wykazało, że ryzyko wypadku po spożyciu alkoholu wzrasta ponad dwukrotnie.