Spożywanie Narkotyków w Nastoletnim Wieku Wpływa Na Rozwój Nerwów

Badania wykazały, że zażywanie narkotyków w okresie dojrzewania zaburza wzrost niektórych włókien nerwowych. Zespół naukowców z Kanady podejrzewa, że może to prowadzić do problemów psychicznych.

Ludzki mózg mimo małej objętości jest niezwykle złożony. Szacuje się, że zawiera około 100 miliardów komórek nerwowych. Między komórkami nerwowymi znajduje się około 100 bilionów połączeń zwanych synapsami. Wiek dojrzewania jest ważnym etapem, w którym powstają nowe połączenia nerwowe, ponieważ rozwój mózgu w dużej mierze jest zakończony dopiero w młodym wieku dorosłym.

Zespołowi naukowców z McGill University w Kanadzie udało się wykazać w badaniach na myszach, że zażywanie narkotyków w młodym wieku wpływa na rozwój pewnych połączeń nerwowych. Myszy, jako ssaki, mają mózg podobny do ludzkiego. Dlatego myszy są chętnie wykorzystywane w badaniach jako model podstawowego funkcjonowania komórek nerwowych i ich obwodów.

Błędny Wzrost Włókien Nerwowych Spowodowany Wpływem Narkotyków

Kierownik badania Cecilia Flores i jej zespół odkryli, że nitkowate zakończenia nerwowe, zwane aksonami, pod wpływem narkotyków łączą się inaczej. Akson przekazuje sygnał elektryczny z jednej komórki nerwowej do innych komórek nerwowych poprzez gałęzie w kształcie drzewa. Aksony, które zawierają dopaminę, w okresie dojrzewania nadal rosną, łącząc ze sobą odległe obszary mózgu.

Dopaminergiczne aksony układu nagrody również rosną w kierunku regionu odpowiedzialnego za wyższe funkcje umysłowe, takie jak myślenie, podejmowanie decyzji i planowanie. To kora przedczołowa. Flores i jej zespół wyjaśniają w swojej publikacji, że wzrost aksonów dopaminergicznych w kierunku kory przedczołowej jest zaburzony przez narkotyki. Konsekwencją jest to, że połączenia nerwowe powstają w innym miejscu, niż powinny.
Uzależnienie Od Narkotyków i Inne Zaburzenia Psychiczne Spowodowane Zażywaniem Narkotyków Przez Młodzież

Zespół badawczy twierdzi, że niewłaściwie ukierunkowany wzrost aksonów wpływa na kontrolę impulsów. Dobra kontrola impulsów oznacza, między innymi, możliwość rezygnacji z krótkoterminowych nagród na rzecz długoterminowych korzyści. Dobra kontrola impulsów ma miejsce na przykład wtedy, gdy ze względów zdrowotnych można powstrzymać się od podjadania słodyczy, nawet jeśli apetyt na słodycze w danym momencie jest duży.

Z drugiej strony, słaba kontrola impulsów może później prowadzić do uzależnienia od narkotyków i innych chorób psychicznych. Według Flores i jej zespołu dotyczy to narkotyków, takich jak amfetaminy, opioidów, alkoholu, nikotyny i konopi indyjskich, a także innych substancji wpływających na układ dopaminowy.

Źródło:

Avramescu, R. G., Hernandez, G. & Flores, C. (2024). Rewiring the future: drugs abused in adolescence may predispose to mental illness in adult life by altering dopamine axon growth. Journal of Neural Transmission, 131, 461-467. https://doi.org/10.1007/s00702-023-02722-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.