Sport Wspomaga Regenerację Mózgu Po Wycofaniu Się z Konsumpcji Crystal Meth

Nadmierne spożycie Crystal Meth może uszkodzić mózg. Jak sugeruje niedawne badanie, osoby dotknięte uzależnieniem od tego narkotyku mogą jednak temu przeciwdziałać i to właśnie sport wydaje się promować i wspomagać regenerację mózgu.

Przez 12 tygodni uczestnicy badania uczestniczyli w programie fitness obejmującym jogging lub jazdę na rowerze stacjonarnym i to od poniedziałku do piątku, codziennie po jednej godzinie sportu. Obciążenie mieściło się w umiarkowanym zakresie. Chiński zespół badawczy chciał sprawdzić, czy sport przyczynia się do regeneracji mózgu po uzależnieniu od Crystal Meth.

Narkotym jakim jest Crystal Meth z substancją czynną metamfetaminą jest uważany za szczególnie uszkadzający nerwy. Może to mieć wpływ na zdolności umysłowe, takie jak pamięć, ale także na kontrolę ruchów. Badania wykazały, że Crystal może nawet wywołać objawy Parkinsona.

Zaburzenie Bariery Krew-Mózg Spowodowane Przez Spożywanie Crystal Meth

Uszkadzające nerwy działanie amfetamin, takich jak Crystal, odbywa się na różne sposoby. Jedno z nich dotyczy bariery krew-mózg, która składa się ze ściany ciasno upakowanych komórek. Tak zwane komórki śródbłonka tworzą barierę, przez którą przedostają się tylko bardzo małe cząsteczki. Zapobiega to przedostawaniu się patogenów i zanieczyszczeń do mózgu.

Crystal uszkadza warstwę komórek śródbłonka. Naczynia stają się bardziej przepuszczalne dla toksycznych substancji, które przenikają do mózgu i mogą powodować infekcje. Według zespołu badawczego analiza krwi dostarcza wniosków na temat stanu bariery krew-mózg i włókien nerwowych w mózgu.

Aby przetestować wpływ sportu na mózg, zespół badawczy losowo podzielił 56 mężczyzn na dwie grupy. Wszyscy mężczyźni rozpoczęli detoks od Crystal Meth. Jedna grupa ukończyła program sportowy. Pozostali mężczyźni przeszli sam detoks i utworzyli grupę kontrolną. Wszystkim uczestnikom pobrano krew przed i po zabiegu.

Sport Nie Tylko Wspomaga Regenerację Bariery Krew-Mózg

Badania krwi dały jasny obraz: obie grupy znacznie różniły się od siebie pod względem istotnych wyników badań krwi. Zespół badawczy ocenia, że umiarkowany sport sprzyja regeneracji mózgu osób uzależnionych od Crystal Meth.

W związku z tym obecne badanie potwierdza pozytywne efekty aktywności fizycznej w odstawieniu narkotyku, co zostało podkreślone w innych badaniach. W ten sposób osoby przechodzące właśnie odwyk od narkotyków czerpią korzyści z ćwiczeń fizycznych na wiele sposobów. Sport nie tylko wspomaga regenerację mózgu. Regularne uprawianie sportu łagodzi również objawy odstawienia, poprawia nastrój, a przy okazji poprawia kondycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.