Palenie marihuany jest ryzykowne. Zwłaszcza, gdy młodzież spożywa konopie indyjskie o wysokiej sile działania. Powtarzający się sondaż wykazał, że mocna marihuana zwiększa ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych.
Kiedy pojawiają się objawy psychotyczne, nasz mózg nie działa tak, jak zwykle. Nagle widzisz lub słyszysz rzeczy, których inni nie dostrzegają. Albo masz dziwne myśli, których inni nie rozumieją. Może to być na przykład wrażenie, że ktoś czyta Ci w myślach lub Cię śledzi.
W badaniach naukowych od dawna podejrzewa się, że zażywanie konopi indyjskich wywołuje objawy psychotyczne. W tym kontekście wymienia się w szczególności zażywanie konopi indyjskich o wysokiej sile działania. Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii przedstawił wyniki badania przekrojowego.
W badaniu przekrojowym ludzie są wielokrotnie przesłuchiwani w określonych odstępach czasu. W tym przypadku po raz pierwszy zapytano 1560 młodych ludzi w wieku 16-18 lat, czy zażywają konopie indyjskie. W wieku 24 lat ponownie przeprowadzono z nimi wywiady i uzyskano informacje na temat tego, jaką odmianę konopi indyjskich od początku najczęściej zażywają. Oprócz „normalnej” marihuany i haszyszu do wyboru była również „silniejsza”, czyli konopie z wyższym stężeniem substancji czynnej THC.
10 Procent Młodych Ludzi, Którzy Spożywają Marihuanę o Wysokiej Sile Działania, Miało Objawy Psychotyczne
Rezultat: Spośród osób, które zażywały silnie działające konopie indyjskie w wieku 16 lub 18 lat, 10% doświadczyło objawów psychotycznych przed ukończeniem 24 roku życia. Jednak wśród respondentów, którzy preferowali marihuanę o niższej zawartości THC, było to tylko 5 procent. 4% osób spożywających odmiany o wysokiej sile działania doświadczało tych objawów szczególnie często lub jako szczególnie uciążliwe. Wśród osób zażywających marihuanę o niskiej sile działania tylko 2 procent uznało objawy za szczególnie uciążliwe.
W swojej analizie zespół badawczy kierowany przez Lindsey Hines doszedł do wniosku, że silne konopie indyjskie podwajają ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych. Porównania dokonano z konsumpcją konopi indyjskich o niższym stężeniu THC.
Niższa Zawartość Substancji Czynnej Zmniejsza Ryzyko Psychozy
Jak wykazały wcześniejsze badania prowadzone przez Martę Di Forti z King’s College London ryzyko jest jeszcze większe w porównaniu do osób abstynencyjnych. W 2019 roku naukowcy obliczyli, że ryzyko psychozy wzrasta nawet pięciokrotnie w przypadku codziennego zażywania silnych konopi indyjskich w porównaniu z osobami, które są abstynentami.
W celu zmniejszenia ryzyka psychozy badacze zalecają stosowanie tylko odmian marihuany o niskiej zawartości THC. Według Hinesa i jego zespołu, marihuana o niższej zawartości THC ma stężenie substancji czynnej poniżej 10 procent. Zażywanie konopi indyjskich jest bardziej ryzykowne dla młodzieży niż dla dorosłych.
Źródło:
Hines, L. A., Heron, J. & Zammit, S. (2024). Incident psychotic experiences following self-reported use of high-potency cannabis: Results from a longitudinal cohort study. Addiction, https://doi.org/10.1111/add.16517