Coraz mniej młodych ludzi pije alkohol lub pali papierosy, jednak, jak wynika z reprezentatywnych badań, konsumpcja konopi indyjskich wzrosła głównie wśród młodych osób dorosłych.
Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku regularnie spożywanie alkoholu przez młodych ludzi i młodych dorosłych zmniejsza się. Wskazują na to wyniki reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez Federalną Centralę Edukacji Zdrowotnej. Owe badania są przeprowadzane od 1973 roku.
Większość Młodych Ludzi Nigdy Nie Piła Alkoholu
Podczas gdy w roku 1979 alkohol regularnie piło 25 procent młodych, to w roku 2021 liczba ta wyniosła tylko 9 procent w grupie chłopców i dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat. Wielu z nich jeszcze nigdy nie piło alkoholu. Jeszcze w 2001 roku 87 procent młodych ludzi piło alkohol. Dwadzieścia lat później już tylko 58 procent młodych ludzi poznało smak alkoholu.
Wydaje się jednak, że rozpoczęcie konsumpcji alkoholu tylko opóźnia się w czasie. Doświadczenie konsumpcyjne wśród osób w wieku 18-25 lat nie zmniejszyło się. Ale także wśród młodych dorosłych spada odsetek osób, które regularnie piją alkohol lub upijają się.
Palenie Papierosów Na Historycznie Niskim Poziomie
Również palenie papierosów wykazuje tendencję spadkową. W ciągu ostatnich 20 lat odsetek palaczy wśród młodzieży spadł z 28 procent w 2001 roku do historycznie niskiego poziomu 6 procent w 2021 roku. Obecnie około ośmiu na dziesięciu nastolatków nigdy nie sięgnęło po papierosa.
Od lat siedemdziesiątych XX wieku wśród młodych dorosłych palenie tytoniu spada. W 1973 roku 63 procent osób w wieku 18-25 lat paliło papierosy. W 2014 roku odsetek ten wynosił 30%. Od tego czasu odsetek palaczy utrzymuje się na zbliżonym poziomie.
Co Drugi Młody Człowiek Już Raz Palił Marihuanę
W przypadku konopi indyjskich sytuacja wygląda nieco inaczej. Do lat dziewięćdziesiątych XX wieku zaledwie 20 – 25 procent młodych dorosłych zażywało konopie indyjskie. W ostatnich latach odsetek osób z takim doświadczeniem konsumenckim wzrósł do 51 procent. Wydaje się jednak, że wielu z nich tylko próbuje marihuanę i już po nią nie sięga. Tylko 9 procent osób w wieku 18-25 lat regularnie pali marihuanę.
Tendencja wśród nastolatków nie jest tak wyraźna. Na początku lat 2000, nawet 15 procent osób w wieku 12-17 lat próbowało konopi indyjskich. Obecnie mniej więcej jedna na 10 młodych osób poniżej 18 roku życia paliła marihuanę. Wartość ta nie uległa zmianie w ciągu ostatnich kilku lat.
Prof. Dr Martin Dietrich ostrzega: „Im wcześniej zacznie się zażywać marihuanę, tym bardziej jest to ryzykowne. Zażywanie marihuany może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu w okresie dojrzewania. Nie wolno lekceważyć tych zagrożeń dla zdrowia”.