Kannabicyklol, w skrócie CBL, jest jednym z najrzadszych i najmniej zbadanych kannabinoidów rośliny konopi indyjskich. CBL jest syntetyzowany w konopiach z CBC. Kannabicyklol jest produkowany wtedy, gdy kannabichromen (CBC) jest wystawiony na światło. Zawartość CBL jest wyższa w odmianach gatunku Indica niż w odmianach gatunku Sativa.
Ten kannabinoid został po raz pierwszy odkryty w 1964 roku. Początkowo droga produkcji CBL była niejasna, ponieważ stwierdzono, że zawartość CBL wzrasta i jest znacznie wyższa w zebranej już marihuanie niż w jeszcze żyjącej roślinie. Dopiero w 1971 roku udało się rozszyfrować sposób jego produkcji i zrozumiano, że CBL może powstać również po zebraniu plonów z CBC, jeśli zostanie wystawiony na działanie światła. Niesamowita w CBL jest jego stabilność chemiczna.
W 2008 roku w chińskim grobowcu sprzed 2700 lat znaleziono pozostałości konopi indyjskich, które zostały zbadane metodą chromatografii gazowej. Podczas gdy po tak długim czasie wiele kannabinoidów uległo rozkładowi, to nadal można było wykryć CBL i to w wyraźnie mierzalnych stężeniach. Nie ma doniesień o jego możliwej psychoaktywności, ale badania sugerują, że CBL nie jest psychoaktywne, ponieważ nie jest w stanie dokować do receptora CB1. Niemniej jednak, ten kannabinoid wydaje się mieć pewne zastosowania medyczne.
Potencjał Przeciwnowotworowy
Badanie opublikowane w 2022 roku w USA wykazało, że CBL może hamować wzrost niektórych form raka jelita grubego. Celem tego badania było przede wszystkim zrozumienie, w jaki sposób CBD działa w hamowaniu niektórych nowotworów. Podobne działanie zaobserwowano również w przypadku kilku innych kannabinoidów, takich jak CBL. Kannabinoidy te mogą powodować śmierć komórek nowotworowych w niektórych postaciach raka jelita grubego poprzez receptor CB2. Naukowcy zakładają, że te kannabinoidy mają również działanie zapobiegawcze przeciwko rakowi jelita grubego.
Interesujący jest fakt, że CBL, w przeciwieństwie do wielu innych kannabinoidów, ma niewielki wpływ hamujący na prostaglandyny. Jednak jak dotąd nie wyjaśniono, jaka jest tego przyczyna i jakie może to mieć znaczenie medyczne. Niestety, badania nad CBL są bardzo ograniczone. Prostaglandyny są grupą substancji hormonopodobnych, które w swojej podstawowej strukturze chemicznej pochodzą ze szkieletu kwasu prostanowego. Odgrywają zasadniczą rolę w regulacji wielu różnych procesów biologicznych molekularnych w organizmie, a także mogą mieć znaczenie w rozwoju raka.
CBLV Zwiększa Poziom Anandamidu
Chemicznie blisko spokrewnionym i chemicznie wywodzącym się z CBL kannabinoidem jest kannabicyklowaryna, w skrócie CBLV. Jest to homolog CBL i ma również interesujące właściwości. Homolog w chemii jest cząsteczką podobną do swojego poprzednika w tym sensie, że do grupy funkcjonalnej dodano tylko kolejne ogniwo łańcucha. CBLV najprawdopodobniej również nie jest psychoaktywny. Uważa się, że ze względu na swoją strukturę chemiczną nie wykazuje powinowactwa do receptora CB1 lub wykazuje bardzo małe powinowactwo. Naukowcy podejrzewają również, że CBLV może zwiększać stężenie endogennego kannabinoidu w organizmie – anandamidu.
Jest to efekt, który zaobserwowano również w innych kannabinoidach. Działanie polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego anandamidu, co prowadzi do zwiększenia jego stężenia we krwi. Fakt ten sprawia, że kannabinoidy, takie jak CBLV, są potencjalnymi kandydatami do leczenia wielu chorób. Anandamid ma ścisły związek z zaburzeniami psychicznymi. Badania wykazały, że u pacjentów ze schizofrenią podawanie odpowiednich kannabinoidów spowodowało znaczny wzrost poziomu anandamidu. Doprowadziło to do znacznego zmniejszenia objawów. Niedobór endogennych kannabinoidów, takich jak anandamid, może być związany z różnymi zaburzeniami. Kannabinoidy, takie jak CBLV, mogą temu zaradzić, hamując wchłanianie.
Działanie Przeciwzapalne CBLA
CBLA jest kwasową odmianą CBL. Powstaje, gdy kwas kanabichromianowy (CBCA) jest naświetlany światłem. Co ciekawe, CBLA jest bardzo odporny na ciepło i w przeciwieństwie do innych kwasowych kannabinoidów trudno go dekarboksylować. Nie jest również psychoaktywny i nie wykazuje wpływu na receptor CB1. Jednak posiada działanie przeciwzapalne.
Niestety, nie przeprowadzono jeszcze badań klinicznych na ludziach, ale można wnioskować o takim potencjale ze względu na jego strukturę chemiczną. Naukowcy uważają, że podobnie jak inne kannabinoidy, hamuje on przekaźniki zapalne, dzięki czemu może być stosowany w wielu stanach zapalnych.