Filipińska Izba Reprezentantów Przyjęła Legalizację Medycznej Marihuany

Kilka dni temu filipińska Izba Reprezentantów zagłosowała za legalizacją marihuany jako leku. Zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za liberalizacją. Następnie projekt reformy zostanie przedłożony Senatowi, który po zakończeniu obrad również będzie nad nim głosował.

Projekt ustawy legalizującej marihuanę jako lek został przyjęty przez pierwszą izbę filipińskiego parlamentu przytłaczającą większością głosów. Zaledwie dziewięć głosów było przeciw i dziewięć wstrzymujących się, natomiast 177 deputowanych Izby Reprezentantów zagłosowało za, dzięki czemu projekt mógł z łatwością przejść przez Izbę.

Pomimo tego bardzo przekonującego wyniku w Izbie Reprezentantów, w Senacie nie należy się spodziewać równie szerokiego poparcia dla reformy medycznej marihuany. Jeśli jednak ustawa zostanie przyjęta, pacjenci z poważnymi schorzeniami na Filipinach będą mogli zażywać leczniczą marihuanę.

W tym przypadku Filipiny byłyby również pierwszym krajem w Południowo-Wschodniej Azji, który wdrożył prawo dotyczące używania marihuany jako leku, ponieważ Tajlandia dekryminalizowała marihuanę, ale do tej pory nie uregulowała tego za pomocą przepisów i regulacji.

Nie Ma Zamiaru Całkowitej Legalizacji Konopi Indyjskich

Poseł Robert Ace Barbers z Surigao del Norte, który poparł projekt ustawy, wskazał, że medyczna marihuana powinna być dostępna wyłącznie dla osób poważnie chorych. Przewodniczący Komisji ds. Narkotyków i Narkomanii podkreślił, że nie powinna to być całkowita legalizacja marihuany i konopie indyjskie powinny nadal być klasyfikowane jako substancja zakazana.

Przyszłość Legalizacji w Senacie Jest Niewiadoma

Nie jest to pierwszy projekt reformy mający na celu zalegalizowanie marihuany jako leku na Filipinach. Już w 2019 roku podobny projekt trafił do ustawodawcy i przeszedł pomyślnie przez Izbę Reprezentantów. Były prezydent Rodrigo Duterte podczas swojej kadencji prowadził bardzo radykalną politykę antynarkotykową, która za niektóre przestępstwa przewidywała nawet karę śmierci. Tak więc ówczesna inicjatywa ustawodawcza nie powiodła się wskutek odrzucenia w Senacie.

Nawet teraz przyszłość legalizacji medycznej marihuany jest niepewna, z czym filipiński senat musi się teraz ponownie zmierzyć. Reforma została już odrzucona przez Philippine Medical Association, główne stowarzyszenie lekarzy na wyspach. Wydaje się również, że niektórzy ważni senatorzy wypowiedzieli się przeciwko proponowanej reformie, w tym, według raportu Bloomberga, Imee Marcos, siostra prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.