Dlaczego Crack Jest Szczególnie Szkodliwy Dla Mózgu?

Badania wykazały, że crack, ze względu na substancję zawartą w dymie, jest bardziej szkodliwy dla układu nerwowego niż kokaina.

Crack swoją nazwę zawdzięcza dźwiękom specyficznego trzaskania podczas palenia Narkotyk ten jest wytwarzany z kokainy i uważany za szczególnie uzależniający. Crack szybciej zaczyna, ale także szybciej przestaje działać niż kokaina. Może to wywołać silną potrzebę ponownego spożycia.

Crack jest również uważany za szczególnie neurotoksyczny, czyli uszkadzający nerwy. Ale właściwie dlaczego? Zespół badawczy z Brazylii przygotował na ten temat przegląd naukowy. W swoich badaniach naukowcy szukali badań, w których eksperymentalnie porównano działanie cracku i kokainy. W dwunastu badaniach naukowcy znaleźli to, czego szukali. W badaniach tych prowadzono badania na poziomie komórkowym lub na zwierzętach doświadczalnych.

Substancja Toksyczna Powstaje Podczas Procesu Spalania

Zgodnie z wynikami, podczas palenia cracku wdychana jest nie tylko kokaina. W procesie spalania powstaje substancja o nazwie ester metylowy anhydroekgoniny lub w skrócie AEME. Sama kokaina już działa neurotoksycznie. Wydaje się jednak, że w przypadku palenia cracku połączenie kokainy i AEME nasila działanie neurotoksyczne.

Działanie uszkadzające nerwy jest wywoływane między innymi przez proces zwany apoptozą. Komórka nerwowa umiera. Chociaż apoptoza jest ważna dla prawidłowego rozwoju organizmu, ponieważ w ten sposób organizm może pozbyć się wadliwych komórek, jednak kokaina częściej prowadzi do apoptozy. Badania eksperymentalne wykazały, że jednoczesne przyjmowanie AEME dodatkowo przyspiesza ten proces.

Crack Częściej Powoduje Konsekwencje Psychiatryczne

Badania wykazały również, że crack powoduje większe skutki psychiatryczne niż kokaina, w tym objawy schizofrenii i pogorszenie sprawności umysłowej. Wydaje się również, że próg napadów padaczkowych w przypadku palenia cracku jest jeszcze niższy niż w przypadku zażywania samej kokainy.

Źródło:

Garcia, R. C. T., Spelta, L. E. W., Udo, M. S. B., Bruno, V., Fonseca, D. A., Almeida, C. A. F., Reis, T. M., Torres, L. H. & Marcourakis, T. (2024). Neurotoxicity of crack cocaine exposure: evidence from a systematic review of in vitro and in vivo studies. Arch Toxicol, 98, 2797-2816.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *