Czy THC Delta 8 to Innowacja w Medycynie?

Czym Jest Kannabinoid THC Delta 8 i Czym Różni Się Od Powszechnego THC Delta 9?

THC Delta 8 – większość osób, które zajmują się konopiami indyjskimi, już wcześniej słyszała o tym kannabinoidzie. Jednak co oznacza znajdująca się w jego nazwie 8 i dlaczego potrzeba innego THC, skoro to, które już znamy jest dla wielu konsumentów marihuany zupełnie zadowalające?

Co To Jest THC Delta 8?

THC Delta 8 jest bezbarwną cieczą o wysokiej gęstości w temperaturze pokojowej, która podobnie jak wszystkie kannabinoidy jest lipofilna (rozpuszczalna w tłuszczach). Co więcej, ten kannabinoid jest trójcyklicznym terpenoidem i tylko nieznacznie różni się składem od THC Delta 9, czyli THC, które już jest od dawna znane.

Te dwa kannabinoidy są do siebie tak podobne, że mają ten sam wzór strukturalny. Posiadają również te same cząsteczki, czyli bloki, z tym że jeden z jego związków węgla leży inaczej, czyli znajduje się w innym miejscu w strukturze. Ta właściwość jest wielką zaletą dla długowieczności kannabinoidu, ponieważ kannabinoidy również ulegają rozkładowi.

THC ulega degradacji do kannabinolu (CBN), który jest bardzo skutecznym (jest silnie przeciwlękowy), ale nie psychoaktywnym kannabinoidem. Proces ten jest znacznie spowolniony w przypadku THC Delta 8, ponieważ jego zmienna struktura sprawia, że jest on bardziej stabilny.

Ponieważ THC Delta 8 jest tak blisko spokrewnione z Delta 9 (nazwy te odnoszą się do dwóch izomerów THC), jego psychoaktywność jest niemal oczywista. Jednak pomimo dokowania do tych samych receptorów (częściowy antagonista CB1 i CB2) jest znacznie mniej psychoaktywne, co może wynikać z mniejszego powinowactwa receptorów. W badaniu in vivo THC Delta 8 wykazało 50-66% psychoaktywnego działania co THC Delta 9.

Pochodzenie i Zdobywanie

W przeciwieństwie do swojego pokrewnego Delta 9, THC Delta 8 występuje w roślinach konopi indyjskich w bardzo małych ilościach. Jedynie jeden procent składników kwiatu to THC Delta 8. Delta 9 osiąga obecnie poziom 30%. W związku z tym długie badania i konsumpcja THC Delta 8 były niemożliwe, ponieważ dostępne były tylko niewiarygodnie małe ilości tego kannabinoidu.

Od ponad 40 lat wiadomo było, jak można wyprodukować Delta 8 z innych materiałów. Umożliwia to tak zwana izomeryzacja, co w uproszczeniu oznacza, że możliwe jest przekształcenie substancji składających się z tych samych komponentów w inną substancję. Kanabinoid CBD (kannabidiol) i terpen (węglowodór) Tulen mają te same elementy, które można przekształcić w THC Delta 8 lub 9 za pomocą ciepła i kwasu w laboratorium.

Niewielki przegląd może wyjaśnić, dlaczego oprócz ogromnych kosztów, jakie pociąga za sobą badanie kliniczne, badania te są tak powolne. W 1941 roku Roger Adams i jego zespół dokonali częściowej syntezy tego kannabinoidu na Uniwersytecie Illinois, a w następnym roku ten sam zespół badał fizyczne i psychiczne skutki Delta 8 na pacjentów przyjmujących go doustnie.

Uwaga: Obecnie nie byłoby to już możliwe ze względów etycznych. W większości przypadków są to badania in vitro i testy na zwierzętach. O tym, jak oceniać je pod względem etycznym, każdy może zdecydować sam.

W 1965 roku w Stanach Zjednoczonych udało się całkowicie zsyntetyzować kannabinoid, a rok później został on wyizolowany z naturalnego produktu nowoczesnymi metodami. W 1967 roku Raphael Mechoulam (odkrywca THC) z Weizmann Institute of Science w Izraelu zsyntetyzował THC Delta 8 z werbenolu i oliwetolu. W tym czasie badania w USA zamarły.

Ronald Reagan był u władzy, a to, co nam dała ta regencja, wciąż jest odczuwane. Dopiero w 1973 roku przeprowadzono kolejne badania nad Delta 8, które dotyczyły śmiertelności kannabinoidów u szczurów – o tym więcej w następnym akapicie. Regencja Reagana kończy się w 1989 roku, ale dopiero w 1995 roku powrócono do badań nad medycznym zastosowaniem Raphaela Mechoulama.

Można się tylko domyślać, dlaczego ten rozwój polityczny miał wpływ na badania naukowe w Izraelu. Jednak nawet wtedy badania były globalne i ściśle powiązane; można przypuszczać, że w tym czasie dostęp do amerykańskich badań nad konopiami indyjskimi był niemożliwy.

Od tego osiągnięcia, które ma zaledwie kilka lat (a dokładniej jest wykorzystywane), trwają aktywne badania nad Delta 8 i od tego czasu jest ono też energicznie spożywane. Jednak w Środkowej Europie ta przyjemność została już zakazana, a w Stanach Zjednoczonych, od których w pewnym sensie otrzymujemy wszystkie innowacje z rocznym opóźnieniem, jest obecnie zakazywana z prędkością światła. Ale więcej o tym później…

Działanie i Badania

National Cancer Institute opublikował niedawno, że THC Delta 8 jest analogiem i izomerem Delta 9, a więc ma prawie takie same właściwości, ale nie byłoby to interesujące, gdyby nie było inaczej. Badania przeprowadzone w 1995 roku wykazały, że Delta 8 zmniejsza nudności i zwiększa apetyt u dzieci poddawanych chemioterapii. Dodatkowo pomaga skierować neuroprzekaźniki, których wydzielanie uległo zmianie w wyniku utraty wagi, z powrotem na właściwe tory.

Ma również pozytywny, psychiczny wpływ na pacjentów. Badania wykazały jego działanie przeciwlękowe, antymetyczne (zmniejszające nudności), przeciwbólowe, neuroprotekcyjne i oreksigeniczne (wzbudzające apetyt). We wspomnianym wcześniej badaniu z 1973 roku, dotyczącym śmiertelności różnych izomerów THC, wykazano, że THC Delta 9 i Delta 8 mają taką samą średnią dawkę śmiertelną.

Mówimy tu jednak o kilkuset mg/kg masy ciała. Obie substancje znacznie obniżyły ciśnienie krwi, ale ich wpływ na układ sercowo-naczyniowy jest złożony i niedostatecznie zbadany.

Raporty Doświadczalne

Sprawozdania z doświadczeń są zróżnicowane. Większość konsumentów określa Delta 8 jako lekkie THC. Zarówno odurzenie jest lżejsze i mniej psychodeliczne, jak i skutki uboczne, które były ograniczone. Efekty uboczne Delta 8 to również zaczerwienione oczy, suchość w ustach, złe postrzeganie czasu, trudne myślenie i wszystkie inne drobiazgi znane z tradycyjnego THC.

Pod jednym względem THC Delta 8 jednak znacznie różni się od swojego brata – nie wywołuje niepokoju i napięcia, nerwowości i silnej dysocjacji, jak to znane z Delta 9. Właśnie ta cecha jest wielką szansą dla medycyny, do której wrócimy później. Ponieważ opinie osób trzecich nie są tak dobrym punktem odniesienia, przeprowadzono ankietę na temat wpływu Delta na 1752 osobach.

Status Prawny

W Stanach Zjednoczonych THC Delta 8 doświadczyło niesamowitego szumu. Nagle rozpisały się o nim magazyny, tworzono podcasty i blogi, a nawet całe agencje prasowe. W ostatnich miesiącach był to jeden z najbardziej hypowanych produktów i najbardziej rozwijający się segment w 2021 roku, jeśli chodzi o produkty konopne w Stanach Zjednoczonych. Lecz, jak szybko zyskał na sławie, tak szybko i zniknął ze sceny. Od początku tego roku THC Delta 8 jest zakazywane po kolei w każdym stanie. 18 maja Hemp Industry Daily napisał, że zakaz dotarł do 12 stanu, czyli do Michigan.

W artykule zauważono również, że wśród tych 13 stanów znajdują się stany bardzo liberalne jeśli chodzi o marihuanę. THC Delta 8 jest z prawnego punktu widzenia w szarej strefie. Dokładniejsze badania wykazały, że substancja o nazwie Delta 8 została wpisana na listę substancji zakazanych co oznacza, że substancja ta nie jest dopuszczalna do obrotu. Trudno jednak ustalić, kiedy to się stało, ale pewne jest, że musiało to nastąpić w ciągu ostatniego pół roku.

Podsumowanie

Ze względu na to, że THC Delta 8 wydaje się w niczym nie ustępować Delta 9 jeśli chodzi o łagodzenie bólu, nudności, wzmacniania apetytu i ochrony nerwów, ale jest znacznie bardziej umowny ze względu na niską psychoaktywność, może pewnego dnia zastąpić THC Delta 9.

Szczególnie u dzieci, osób starszych lub osób po raz pierwszy zażywających THC, Delta 9 może wywoływać silne i nieprzyjemne stany lękowe, paniki, nerwowość, dezorientację i dysocjację. Należy pamiętać, że efekt odurzenia nie jest pożądany przez tych ludzi. Biorąc to pod uwagę, można sobie wyobrazić, jak nieprzyjemny może być niepożądany high marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.